Genel

Araçlarda kullanılan tavan ve taban kaplama keçeleri

tavan kaplamalarında kullanılan keçe 1

Bu yazımızda sizlere araç tavanlarında ve tabanlarında kullanılan keçeden ve keçe kullanarak araç tavanınızı nasıl yenileyeceğinizden bahsedeceğiz. Bilindiği gibi keçe çok kullanışlı ve çok çeşitli bir malzemedir. Bu sebepten ise çoğu alanda kullanılıyor ve ne için kullanacağınıza karar verdiğiniz zaman kendinize uygun keçeyi bulmanız oldukça kolaydır. Keçe kullanımı oldukça yaygınlaşıyorken artık her sektörde keçeyi görmek oldukça mümkün. Taban kaplamalarında kullanılan keçe de oldukça yaygınlaşıyor. Aynı zaman da taban kaplama keçesi sadece otomobil zeminleri için kullanılmıyor ve kullanım alanlarında çeşitlilik var. Bu sebepten de tavan ve taban kaplama keçeleri oldukça ilgi görüyor.

yun kece satın al

Tavan ve taban kaplama keçelerinin avantajlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Hidrofik Yapısı Olan Keçeler Su Geçirmezdir.
  • Uygulandığı alanda ısı ve ses yalıtımı sağlar.
  • Kolaylıkla Kıvrılabilir.

Örneğin, tavan ve taban kaplama keçeleri için bir diğer avantajı ise satın aldıktan sonra kendi başınıza yerleştirebilme kolaylığı olmasıdır. Özellikle otomobilde kullanılan taban keçelerinin bazıları çizilmelere ve sürtünmelere karşı koruma tabakası ile sağlamlaştırılmıştır. Bu koruma tabakası olan taban keçelerinden de satın alıp kullanabilirsiniz. Taban keçelerinden bahsettiğimize göre artık araba tavanlarınızı nasıl değiştireceğinizden bahsedebiliriz.

Aracınızın tavanı eskiyse, sarkıyorsa ve değiştirmeyi düşünüyorsanız. Bu değişikliği keçe ile yapmaya ne dersiniz? Yazımızın devamında keçe kullanarak aracınızın tavanını nasıl yenileyeceğinizi anlatacağız.

Aracınızın tavanını yenilemeye, tavan levhasını yerinde tutan bütün araç ve gereçleri çıkararak başlayın. Daha sonra tavan döşemesini çıkarıp yerine keçeden olan tavanımızı yerleştirebiliriz.

Emniyet kemerleri, aydınlatma lambası, tutamaçları ve diğer aksesuarları çıkartın. Tavan döşemesine bağlı olan aksesuarları tornavida yardımı ile çıkartabilirsiniz. Çıkardığınız aksesuarları bir kenara koyun ve vidalarını veya cıvatalarını yanlarına koyun, çünkü daha sonra geri takmak daha kolay olur.

Tavan ve Taban Kaplama Keçeleri Değiştirme Aşamaları

Panelleri dikkatlice kaldırarak çıkartın. Yan kaplama panelleri tavan döşemesinin hemen altındaki plastik kaplamalardır. Panellerin kenarlarını kaldırabilmek için bir tornavida ya da elinizi kullanabilirsiniz. Klipslerden çıkana kadar tavanınızı yavaşça çekin. Aracınızın önündeki, arkasındaki ve yanlarındaki panelleri sökün.

Döşeme panellerindeki bağlantı ekleri kolayca kırılabilir veya kopabilir aynı zamanda değiştirilmesi de zor olabiliyor bu sebepten çekerken dikkatli olun. Panelleri bir kenara koyun ve keçeden olan yeni tavan döşemenizi yerleştirdikten sonra tekrar takabilmeniz için düzgün bir şekilde tutun.

Araç Tavanı Kaplama yöntemi 2

Tavan döşemesi levhasının bir ucunu panellerin üstünden çekin. Çıkardığınız panellerin hemen üzerinde, tavan döşemesi levhasının aracın yan tarafı ile birleştiği bir kıvrım yeri arayın. Tavan döşemesinin bir tarafını kaldırmak için ellerinizi ya da tornavida kullanın, böylece aşağı çekmek için bir kavrama yeri elde edebilirsiniz.

Araç Tavanı Kaplama yöntemi 3

Tavan kaplamasını araçtan çıkartın ve daha sonra panelin gevşettiğiniz tarafından aşağı doğru çekmek için iki elinizi de kullanın. Tahtayı araçtan çıkarın ve masaya ya da zemin gibi düz bir yüzeye yerleştirin. Levhayı aracın kapısından geçirecek şekilde çevirin.

Araç Tavanı Kaplama yöntemi 4

Eski tavan kumaşınızı tavan levhasından çıkartın. Tavan döşemesi kumaşının bir ucundan tutup dikkatlice çekip çıkartın. Tahta üzerindeki köpük taşıyıcı, siz kumaşı çıkardığınız zaman levhaya yapışabilir ama siz tüm kumaş çıkana kadar çekmeye devam edin. Kumaşın tahtaya nasıl ve ne şekilde sarıldığına dikkat edin, böylece keçeyi benzer bir şekilde yeniden kaplayabilirsiniz. Kumaşı çekerken hızlı veya yamuk hareketler kullanmayın kumaşınız yırtılırsa çıkarılması çok daha zorlaşır.

Araç Tavanı Kaplama yöntemi 4

Kumaşınızı çıkardıktan sonra kalan süngerleri bir tel fırça yardımı ile kazıyabilirsiniz. Kazıma yaparken dikkatli olun çok sert yapmayın. Aynı zamanda küçük sünger parçalarını kullanmak için zımpara kağıdı da kullanabilirsiniz.

Araç Tavanı Kaplama yöntemi 5

Küçük parçaları çıkartmak için tavan döşemesi panelini vakumlayın. Elektrikli süpürgelerdeki hortum ekini kullanın ve tavan döşemenizin panelinin tüm yüzeyinden geçirin. Bu şekilde yeni panelinizi taktığınızda daha iyi yapışacaktır.

Araç Tavanı Kaplama yöntemi 5

Araç tavan döşemelerine uygun keçeleri tercih edin. En sağlıklı uyum ve bağ için doğru keçeyi kullandığınızdan emin olun.

Yeni tavan keçenizi panelin üzerine yerleştirin ve kumaşı düz duracak şekilde düzeltin.

Araç Tavanı Kaplama yöntemi 6

Kumaşın yarısını kendi üzerine doğru katlayın.

Araç Tavanı Kaplama yöntemi 7

Açıkta olan levhaya ve kumaşa bir miktar yapıştırıcı püskürtün.

Araç Tavanı Kaplama yöntemi 8

Kumaşı panele yerleştirin ve düzeltin. Kumaş ile panel arasındaki kırışıklıkları veya kabarıklıkları düzeltmek için elleriniz kullanın böylece pürüzsüz ve daha düz olur.

Araç Tavanı Kaplama yöntemi 9

İşlemi bir diğer tarafa da uygulayın. Malzemeyi çok fazla germeyin. Tavan kumaşını, kenarından 2-3 cm sarkacak şekilde makasla kesin. Kumaşı alın ve tavan döşemesinin yanlarını katlayın. Fazla kumaşı kesmek için bir makas kullanın.

Araç Tavanı Kaplama yöntemi 11

Aksesuarların deliklerini kapatan kumaşta delikler açın ve aksesuarlarınız geri yerleştirin.

Araç Tavanı Kaplama yöntemi 12

Aksesuarlarınızı da yerleştirdiğinize göre artık tavan kaplamanız bitti. Siz de keçe kullanarak tavan kaplaması yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir