Genel

Kapitone Kumaş Nedir? Nerede Kullanılır?

Siyah Kapitone Kumaş

Herkes şahane tasarımlı bir ceket gördüğünde kalitesine, dokusuna ve durusuna bakar değil mi? Size o tasarımların kumaşlarının bu kadar etkili durmasına sebep Kapitone kumaş desek ne dersiniz?

Kapitone, iki kumaş arasına elyaf, sünger ve keçe gibi dolgu malzemesi konularak üretiliyor. Belirli desenlerde kapitone makinelerinde dikilip birleştirilmesi işine deniliyor. Özel olarak oluşturulan bu makinalar dikişi işini kasnağı germeden sürekli ve akıcı bir şekilde yapıyorlar. Elyaf ile kumaşın bu şekilde desenlenmesi ile kapitone edilmiş kumaş ortaya çıkıyor.

Kapitone işi eskiden beri yapılmaktadır. Her türlü kumaştan üretilebildiği gibi birçok farklı dolgu malzemesi ile de yapılabilir. Çoğu zaman bu kumaşlar elyaf, keçe, sünger vb. malzemelerden oluşur. Çok iğneli makinelerde dikilip birleştirme işlemi gerçekleştirilir. Bir parça kumaştan geometrik şekillerde; baklava, kare, dikdörtgen, üçgen, yıldız gibi kapitone işleri yapılabilmektedir. Kapitone ceketler, yelekler, yatak örtüleri, yorgan ve masa örtüleri en çok kullanıldığı alan olarak bilinir.

KAPİTONE KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

  • Müşterinin isteğine göre çok farklı desenlerde çalışabilmek mümkündür.
  • İstenilen desenler 180 derece veya 360 derece olarak yapılabilir.
  • Görüntüsü ile can alıcıdır.
  • Soğuk geçirmez.
  • Mont, kazak, ceket gibi ürünlerde kullanılır.
  • Ev tekstilinde yer alır.
  • Sünger, elyaf, keçe ile birleştirilebilir.

Kapitone Kumaş Fiyatları

Fiyatları yapılacak ürünün cinsine ve kullanılacak sektöre göre değişebilmektedir.  Birçok farklı sektörde kullanılan bu kumaşlardan satın almak veya bu kumaşları oluşturacak keçeye sahip olmak için iletişime geçiniz.

Kapitone Kumaş Kullanım Alanları

Eskiden olduğu gibi bugün de giyim ve ev tekstil ürünlerinin yapımında kullanılmaktadır. Bu kumaşlardan mont, yelek, sabahlık, ceket ve otantik bazı kıyafetler, küçük kilimler, masa örtüsü, astar, hurç, çeyiz, yatak örtüsü, ceket ve yelekler yapılabilir.

Kapitone Kumaş Esnek midir?

Farklı işlemler sonucunda birleştirilerek oluşturulmasından dolayı esnek değildir. İki kumaşın içine eklenen keçe veya elyaf kumaşlar sert ve kalın bir yapıya sahip olduğu için esnek değildir. En az üç kattan oluştuğu için soğuk geçirmez. Bu nedenle kapitone kumaşların genel ısısı da yüksektir.  Oluşturulan kumaş çeşidi ve ve arasında kullanılan dolgu malzemesi çok önemlidir. Bu kumaş çeşitlerine göre kapitone kumaşların temizliğine de dikkat edilmelidir. Ayrıca yıkanması gereken durumlarda soğuk suda elde yıkanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir