blog

Keçe İmalatı nasıl yapılır?

kece uretimi

İlk kullanım tarihi belli olmamakla beraber keçe, Dünya ‘da ilk kez Türkler tarafından kullanılmıştır. 11. yüzyılda Anadolu’da da kullanımı görülmeye başlayan keçe, hala birçok alanda kullanılmaya devam etmektedir. Artık günümüzde keçe imalatı için son teknoloji makineler kullanılmaktadır. Böylece süreçler daha hızlı ve ekonomik olsa da imalat süreci geçmişteki süreçlere benzerdir. Geleneksel keçe imalatı için süreçleri ayrıntılı olarak ele aldığımız yazımız için okumaya devam edin. Ancak, günümüzde keçe imalatı nasıl yapılır merak edenler için Keçe Dünyası üretim alanının bir kısmını sizler için kaydettik.

Keçe imalatına geçmeden önce keçe nedir bilmiyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Keçe İmalatında Hangi Yünler Kullanılır?

Oldukça geniş kullanım alanına sahip keçelerin imalatında en önemli detay, kullanılan yün elyafın keçeleşme özelliğinin yüksek olmasıdır. Bu yüzden keçe yapımında ister geleneksel ister fabrikasyon olsun başta koyun yünü olmak üzere tavşan yünü, keçi kılı, deve tüyü ve tiftik kullanılmaktadır.

Keçe İmalat Aşamaları

kece imalati Keçe İmalatı nasıl yapılır?

Basit bir tabirle koyun, keçi, deve gibi hayvanlardan elde edilen yüne; yoğun ısı ve basınç altında yağ, sabun gibi katkı malzemeleri eklenir. Bu malzemelerin eklenmesiyle yün iyice kenetlenir ve çeşitli işlemler sonrasında keçe elde edilir. Aslında keçe imalatında birçok farklı teknik ve detay bulunur. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık makinalar ile daha kolay keçe üretimi mümkün olsa da keçe imalatının mantığını anlamak için öncelikle geleneksel keçe üretimini anlamak gerekir.
Geleneksel keçe imalatında ilk olarak kullanılacak yün belirlenir ve ardından şu adımlar izlenir;

–  Seçilen yünlerin harmanlanması ve hazırlanması.

Bu aşamada kullanılan yünün daha kaliteli olması için özellikle mayıs ve haziran ayında kırkımı yani tüyleri kesilmiş koyunlardan elde edilen yünler tercih edilmektedir. Öncelikle keçe yapımında kullanılacak olan yün üzerinde bulunan pislikler temizlenir. Ardından elle ditme adı verilen işlemden geçirilerek yün yumuşatılır. Yay ve tokmakla ya da tarak makinası ile birbirinden ayrılan yünler, keçe üretimi için hazır hale getirilir.

– Hazırlanan yünün hasır üzerine serpilmesi.

Belirli bir kalıba sahip olan hasır düzgün bir zemine yerleştirilerek üzerine hazırlanan yün serpilir.  Üretilecek keçede motif ve desenler yer alacaksa bu aşamada hasır üzerine serilen yünün içerisine yerleştirilir. Geleneksel keçe üretimlerinde daha çok Türk motifleri, geleneksel figürler, geometrik bezemeler kullanılmaktadır.

 –  Islatma aşaması

Hasır üzerine dikkatli bir şekilde yerleştirilen yünlerin üzeri ılık su ile hafifçe ıslanır ve kullanılan kalıp hasır ile rulo olacak şekilde sarılır.

– Tepme aşaması

Rulo şekline getirilen ve ıslatılan yünlere yaklaşık bir saat kadar tepme işlemi uygulanır. Tepme işlemi sırasında uygulanan basınç ile yünlerin birbirine kenetlenerek keçe haline gelmesi sağlanır. Günümüzde bu işlem, fabrikalarda gelişmiş makinalar ile daha kısa sürede ve daha etkili şekilde yapılabilmektedir.

–  Pişirme aşaması

Tepme işlemi uygulanarak ham keçe dediğimiz keçenin ilk haline getirilen yünler, bulundukları hasır kalıptan çıkarılarak pişirme aşamasına alınırlar. Pişirme aşamasında oluşturulan ham keçenin sıcak ve nemli bir ortamda el veya dirsekle uygulanan basınç yardımı ile daha da birbirine kenetlenmesi sağlanır.

– Kurutma Aşaması

Son olarak ise rulo halinde olan keçe açılarak güzelce yıkandıktan sonra tekrar rulo haline getirilir ve kurutulur. Keçe artık kullanıma hazır hale getirilmiştir.

Türkiye’nin önde gelen keçe imalatçılarından Keçe Dünyası ekibi olarak bu yazımızda tüm detayları ile keçe imalatı nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalıştık. Keçe ve keçe çeşitleri hakkında daha detaylı bilgi alabilmek ya da keçe fiyatlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

yun kece satın al

4 thoughts on “Keçe İmalatı nasıl yapılır?

  1. Fatih T. dedi ki:

    Bilgilendirici bir yazi olmus. Elinize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir