blog

Keçeden Figürler | İlham Veren Modeller

kece figurleri Keçeden Figürler | İlham Veren Modeller

Keçe, insanlar tarafından kullanılan en eski tekstil ürünlerinden biridir. Özellikle Türkler binlerce yıldan beri bu malzemeyi gündelik hayatlarında kullanmışlardır. Keçe nedir, özellikleri nelerdir ve nerelerde kullanılır sorularını daha önceki yazılarımızda değinmiştik. Bu yazımızda öncelikle keçe figürlerinin geçmişten günümüze gelişimine değineceğiz. Ayrıca son dönemde oldukça popüler olan birbirinden harika keçeden figürler ve ilham veren modelleri yazımızda bulabileceksiniz. O halde başlayalım.

Keçe Uzaylı Figürü Nereden Satın Alınır Keçe Mickey Mouse Tanesi Figürü Nereden Satın Alınır Keçe Kar Tanesi Figürü Nereden Satın Alınır

Eski Türk yerleşkelerinde yapılan araştırmalarda ortaya çıkan Pazırık Halısı, keçeden hayvan figürleri görülen ilk örnek olarak kabul edilmektedir. Her hayvanın farklı bir anlam taşıdığı Türk mitolojisinde, bu anlamlar keçe üzerine işlenmiş ve yaşam alanlarında çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Günümüzde de keçeden yapılmış figürler yaygın olarak görülmektedir. Keçe üretiminin daha kolay hale gelmesi ve keçe işleme tekniklerinin çeşitlenmesi hem estetik yönden hem de kullanışlılık açısından önemli bir yer tutan keçenin giderek yaygınlaşmasını sağlamaktadır.

En Çok Kullanılan Keçeden Figürler

Günümüzde keçe kullanılarak üretilen figürlerden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Uğur Böceği: Çocuk kıyafetlerinde ve çantalarında uğur böceği figürüne sıkça rastlanmaktadır. Bu figürün yapılmasında kırmızı ve siyah olmak üzere iki renk keçeden yararlanılmaktadır. Uğur böceğinin dış kabuğu için kırmızı renk, iç kısmını andıran zemin için de siyah renk kullanılmaktadır.
  • Gül: Aşkı ve sevgiyi temsil eden gül figürü, kullanım alanı en geniş olan figürler arasındadır. Figür yapan kişinin tercihine bağlı olarak gül figürlerinde çeşitli renklerde keçeler kullanılabilmektedir. Ancak pembe ve kırmızı bu amaçla en çok tercih edilen renklerdir.

Keçe Yonca Figürü Nereden Satın Alınır

  • Papatya: Gül gibi yaygın olarak kullanılan bir diğer figür de papatyadır. Papatya figürü yapımında en çok sarı ve beyaz renklerden yararlanılmaktadır. Ancak doğadan ilham alarak üretilen pembe ve sarı renkli papatya figürlerine rastlamak da mümkündür.

Keçe Baykuş Figürü Nereden Satın Alınır Keçe Balık Figürü Nereden Satın Alınır Keçe Baykuş Figürü Nereden Satın Alınır

Keçeden Hayvan Figürleri

Keçe kullanılarak yapılan figürler arasında hayvan figürleri ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Hayvan figürleri, Türk tarihi boyunca keçe ve diğer malzemeler kullanılarak çeşitli alanlara uygulanmıştır. Bu hayvanların başında at gelmektedir. Asaleti ve aynı zamanda yiğitliği temsil eden at, özellikle halı ve diğer ev tekstili ürünlerinde sıkça görülmektedir. Keçeden figürler arasında yer alan hayvanlardan bir diğeri de kartaldır. Tek başlı ve çift başlı kartal figürlerine keçe figürlerinde sıkça rastlamak mümkündür. Temel anlamı özgürlük olan kartal da Türk mitolojisinin ayrılmaz parçalarından biridir.

Keçe Dünyası, bünyesinde bulunan lazer kesim ünitesi ile toptan keçe figürleri ihtiyaçlarınızda sizlere toplu çözümler üreten Türkiye’ deki nadir keçe imalatçılarındandır. Numuneye özel keçe figürleri üretimi hakkında detaylı bilgi için bizlere iletişim numaralarımızdan veya whatsapp hattımızdan ulaşabilirsiniz.

1 thoughts on “Keçeden Figürler | İlham Veren Modeller

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir