blog

Keçeden Neler Yapılır | Keçeden Yapılan Eşyalar

keceden neler yapilir Keçeden Neler Yapılır | Keçeden Yapılan Eşyalar

Keçe, insanlık tarihinin ilk kullanılan tekstil malzemelerinden biridir. Keçeden neler yapılır, keçeden yapılan eşyalar, Türk toplumlarında ortaya çıkan ve sonrasında da Türk kültürü içerisinde gelişerek tüm dünyaya yayılan keçe, günümüzde de hem endüstriyel hem de bireysel pek çok amaçla kullanılmaktadır. Tekstil makinelerinde ve yöntemlerinde ortaya çıkan gelişmeler, keçenin de gelişim göstermesine ve farklı türlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Özellikle el becerilerini geliştirmek ya da var olan el becerilerini kullanarak yeni ürünler yaratmak için sıklıkla keçeye başvurulmaktadır. O halde keçeden neler yapılır, keçeden yapılan eşyalar nelerdir öğrenmek için okumaya devam edin.

keceden neler yapilir 640x320 1 Keçeden Neler Yapılır | Keçeden Yapılan Eşyalar

keceden canta 558x350 1 Keçeden Neler Yapılır | Keçeden Yapılan Eşyalar

 

kece canta 150x150 1 Keçeden Neler Yapılır | Keçeden Yapılan Eşyalar

Keçeyle Neler Yapılır?

Keçeyle ne yapılır sorusuna birçok cevap vermek mümkündür. Zira bu malzeme kullanılarak yapılan ürünlerin sayısı oldukça fazladır. Tekstil ürünlerinin süslenmesinde keçeye sıklıkla başvurulmaktadır. Özellikle desen ya da motif yapma konusunda keçelerden yararlanılmaktadır. Bununla birlikte tamamen keçe kullanılarak üretilen tekstil ürünleri de mevcuttur. Bunların dışında keçeden süsler gibi el becerilerine hitap eden ürünlerin sayısı da oldukça fazladır. Günümüzde evden keçe ürünler yapıp satarak gelir elde eden pek çok ev hanımı bulunmaktadır. Keçenin kolay işlenebilen bir malzeme olması ve aynı zamanda estetik görünümü, onun süs eşyası olarak kullanımını da olanaklı hale getirmektedir.

Keçeden Yapılan Eşyalar

keceden sapka 450x350 1 Keçeden Neler Yapılır | Keçeden Yapılan Eşyalar

Keçeden neler yapılır, kolay ve pratik yöntemler var mı diye merak edenler için, yapılabilecek bazı eşyaları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Keçe Bardak Tutacağı: Genellikle kahve zincirlerinde görülen kahve tutacakları, evde keçe ile kolaylıkla yapılabilmektedir. Hem cam bardaklar hem de karton bardaklar için uygun olan keçe tutacaklar, hayal gücünün sınırlarına bağlı olarak çeşitli modellerde yapılabilmektedir.
 • Keçe Sepet: Kenarlarından odun parçası uzatarak keçeden işlevsel sepetler yapabilmek mümkündür. Yapılacak sepetin boyu, eldeki malzemeye ve kullanım amacına göre ayarlanmalıdır. Dergi sepeti, çamaşır sepeti ve çöp sepeti gibi çeşitli sepet türleri için keçe yeterlidir.
 • Keçe Kitap Ayracı: Keçe kullanarak birbirinden renkli ve neşeli kitap ayraçları yapabilmek de olanaklıdır. Kitap ayracı yapmak, çok da zaman gerektirmeyen objelerden biridir. Bu sayede kitapseverler için birbirinden çeşitli ayraçlar tasarlanabilmektedir.
 • Keçe Cüzdan: Para ya da kart koymak için kullanılan cüzdanların keçeden imal edilmiş başarılı modelleri mevcuttur. Keçe cüzdanlar, evde keçe kullanılarak yapılabilecek en kolay ürünlerden biridir.

Keçeden Yapılan Süsler

Keçe süs malzemeleri yapımında da yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Özellikle ince ve renkli keçelerden yararlanılarak yapılan çok çeşitli süslemeler mevcuttur. Keçe süsler bir başkası için hediyelik hazırlamak için de önem arz etmektedir. Zira el emeği verilerek hazırlanan bir hediye, para ile alınan hediyelerden daha fazla değer görmekte ve saklanmaktadır. Keçeden buzdolabı süsleri, duvar süsleri, kapı süsleri, araba süsleri, keçeden figürler ve daha pek çok süs çeşidi yapılabilmektedir.

Keçeden Yapılan Etkinlikler 

keceyle ne yapilir 640x320 1 Keçeden Neler Yapılır | Keçeden Yapılan Eşyalar

Keçe ile yapılan etkinlikler özellikle gelişim çağındaki çocuklarda el becerilerinin gelişmesine büyük katkı sağlamaktadır. Anaokullarında, kreşlerde ya da ilköğretim okullarında keçe kullanılarak yapılabilecek çok çeşitli etkinlikler vardır. Bebek yapımı bunların başında gelmektedir. Keçe ile basit şekilde bebek yapmak ve daha sonra bu bebekleri perde üzerinde bir çubuk ile ya da el yardımıyla oynatarak basit gösteriler düzenlemek mümkündür. El sığacak kadar içi boş olan keçe bebekler yapıp, içine el sokarak onları oynatmak ve bu şekilde eğlenmek de keçe ile yapılabilecek etkinlikler arasındadır. Keçe ile yapılabilecek bir diğer etkinlik türü de maskedir. Farklı kahramanlar ile karakterlerin maskelerini keçeden yaparak yüze takmak ve böylelikle eğlenmek de iyi bir fikirdir. Keçe kullanılarak düzenlenebilecek etkinlikler bunlarla da sınırlı değildir. Hayal gücü doğrultusunda keçeyi çok çeşitli etkinliklerde kullanabilmek olanaklıdır.

2 thoughts on “Keçeden Neler Yapılır | Keçeden Yapılan Eşyalar

 1. Erdem dedi ki:

  Faydali bilgiler icin tesekkur ederiz. Iletişim lutfen

  1. Emrah Kayaa dedi ki:

   bir faydamiz dokunduysa ne mutlu bize. tesekkur ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir