Genel

Keçeden Promosyon Çanta Yapımı

Keçeden promosyon çanta yapımı, son zamanlarda çok yaygın kullanıma sahip bir kumaş türüdür. Keçeden çok farklı ve fazla çeşitli malzemeler yapabilirsiniz. Aynı zamanda keçe dayanıklı nem tutmayan ve ıssı yalıtımlı bir malzemedir. Hem doğal hem de sentetik liflerden yapılabilirler. İki tarafı da aynı olduğundan dolayı iki taraflı da kullanılırlar. Bu sebepten keçe ile çalışması eğlenceli ve basittir. Keçeden eğlenerek yapacağınız birçok şey yapabilirsiniz.

Örneğin bu yazımızda size keçeden promosyon çanta yapımından bahsedeceğiz. Aşağıda son halini gördüğünüz çantayı sizde yapmayı istemez misiniz? Hem yapımı eğlenceli olacaktır hem de güzel vakit geçireceksinizdir. Hatta keçe kullanarak bir şeyler yapmayı seviyorsanız harika şekilde kazanç da sağlayabilirsiniz.

promosyon canta yapimi 47 Keçeden Promosyon Çanta Yapımı

Çantanın yapımından bahsetmeden önce çantanın son halini görmek sizi daha çok heyecanlandırabilir. Çantanın son halini de gördüğünüze göre artık başlayabiliriz.

Keçeden Çanta Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 m keçe (kullanılan kumaşın eni 0,46 m, 4 mm kalınlığındaydı)
 • 1 fermuar 20 cm uzunluğunda
 • Karabina 2 cm
 • Keçenin rengi ile eşleşen renkte iplik

Çantanızın bitmiş boyutu 40 x 34 cm (G x Y) ve alt kısmı 8 cm olacaktır. Kulplar yaklaşık 21 cm’dir.

Bu çantayı yaparken sadece bir tane keçe kullanılması amaçlandı bu sebepten dolayı 4 mm kalınlığında keçe kullanıldı sizde bu kalınlıkta keçe kullanırsanız yapımı daha kolay olacaktır. Ama yine de bu keçeyi kullanırken zorlanacağınız kısımlar şunlar olabilir: Böyle bir kumaş sağlam ve zayıf esnekliktedir, bu yüzden dikim sırasında küçük sorunlara neden olur ve bu nedenle benzer malzemelerle çalışma konusunda biraz deneyim gerektirebilir.

Keçenin kalınlığı fotoğrafta gördüğünüz gibi olacaktır.

Malzemeleriniz üstteki fotoğraflarda gördüğünüz gibi olacaktır. Çantanızın rengine istediğiniz renkte keçeyi satın alarak siz karar verebilirsiniz. Temel malzemelerden bahsetmiş olsak da yine de şu malzemelere de ihtiyacınız var:

 • Dikiş Makinesi
 • Dikiş Klipsleri
 • İğneler
 • Makaslar
 • Döner Kesici
 • Terzi Tebeşiri
 • Cetvel
 • Şerit Metre

Çantayı yaparken kullanacağınız keçelerin ölçüleri bu şekilde olacaktır:

 1. Çanta gövdesi 41 x 76 cm (G x Y)
 2. Kulplar – 2 adet 4 x 50 cm
 3. Fermuarlı cep (bir fermuarı kapatmak için iç parça) 25 x 19 cm
 4. Küçük cep 17 x 13 cm
 5. Karabina bandı 1,50 x 24 cm

promosyon Canta 2 Keçeden Promosyon Çanta Yapımı
promosyon Canta 3 Keçeden Promosyon Çanta Yapımı
promosyon Canta 4 Keçeden Promosyon Çanta Yapımı

Dikiş payları (gerekli yerlerde) daha önce verilen ölçülere dahildir ve 0,5 cm’dir.

Önce terzi tebeşiri kullanarak tüm desen parçalarını keçenin (kullanmayacağınız) bir     tarafına çizin.

Makas veya döner kesici kullanarak desen parçalarını kesin. Ama keçe kesme konusunda deneyiminiz yoksa dikkatli olun çünkü küçük bir hata bile keçelerinizin yanlış kesilmesine sebep olabilir.

Parçalarınızı kestikten sonra bu şekilde gözükeceklerdir. Parçaları kestiğinize göre artık çantanın yapımına başlayabiliriz.

Keçenizi yukarıda gördüğünüz gibi ortadan ikiye bölün ve çizgi çekin.

Her bir kenardan yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi dikdörtgen şeklinde kesin. Artık fermuar açıklığını çizebilirsiniz. Öncelikle çantanızın üst kısmından 10 cm ölçün ve üst kenara paralel bir çizgi çizin. Fermuar 20 cm uzunluğundadır, çizilen çizginin ortasını bulmanız, işaretlemeniz ve bu noktadan 10 cm sola ve sağa işaretlemeniz gerekir. Bu iki nokta arasında 0,50 cm çizgisinden aşağı ve yukarı işaretleyiniz.

Fermuarı yerleştirmeden önce terzi tebeşirinizi kullanarak ölçüsünü aldığınız kısımları çizin ve daha küçük bir döner kesici kullanarak kesin.

Daha sonra fermuarınızı yukarıda gördüğünüz gibi sabitleyin. Fermuarın hareket etmesini önlemek için yapışkan bant da kullanabilirsiniz.

Artık fermuarı dikmeye geçebilirsiniz. Tüm dikişleri çantanın sağ tarafına (dış) dikin.

Fermuar ayağı 4 numara, düz dikiş 1 ve dikiş uzunluğu 3

(İğne kenardan ters tarafa yerleştirilir.)

promosyon Canta 5 Keçeden Promosyon Çanta Yapımı
promosyon Canta 6 Keçeden Promosyon Çanta Yapımı
promosyon Canta 7 Keçeden Promosyon Çanta Yapımı

Yukarıda gördüğünüz gibi olacak şekilde ayarlayıp dikmeye başlayabilirsiniz. Bu parçayı da diktikten sonra bütün parçalar hazır olduğunda parçaları artık birbirine dikebilirsiniz.

Parçaları birbirine bu şekilde iğne ile sabitleyebilirsiniz. Aynı zamanda yukarıda gördüğünüz gibi 3 cm boşluk bırakmayı unutmayın.

Parçaları birbirlerine ayarladıktan sonra artık dikiş aşamasına dikebiliriz. Ters desen ayağı #1, düz dikiş #1, dikiş uzunluğu 3 olacak şekilde dikiniz.

Fermuarın yapımı tamamlandığına göre artık çantaya içten cep dikebilirsiniz ve arkada gözüken fermuar kısmını da kapatabilirsiniz.

Fotoğrafta gördüğünüz şekilde iki parça keçe kesiniz ve en solda gördüğünüz ucunda kara bina takılı olan keçenin yapılışı için de göründüğü uzunluğun 2 katı uzunluğunda keçe kesin (çünkü ikiye katlayıp dikilecek). Yapımına bakarak yapmaya devam edebilirsiniz.

promosyon Canta 11 Keçeden Promosyon Çanta Yapımı
promosyon Canta 12 Keçeden Promosyon Çanta Yapımı
promosyon Canta 13 Keçeden Promosyon Çanta Yapımı

Bitmiş parçayı, çantanın ters tarafına (çantanın içine), fermuarın bulunduğu yere, üst kenarından 8 cm işaretlediğiniz şekilde, gövdenin ortası ile parçanın merkezinin çakışmasına dikkat ederek yerleştirin. İğnele.

Sağ tarafa çevirin, tekrar iğneleyin ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi bir cep için dikiş kenarlarını işaretleyin. Dıştan dikin çünkü ayağın altındaki keçe katmanları hareket ediyor, bu yüzden içeriden dikerseniz dikişlerin çizgileri düzgün olmayacak ve güzel görünmeyecektir.

Ters desen ayağı #1, düz dikiş #1, dikiş uzunluğu 3 (iğne sağ son konuma hareket ettirilir). Sabitledikten sonra yukarıda gördüğünüz gibi terzi tebeşiri ile işaretlediğiniz yerden dikmeye başlayın.

Sıra çantaların kulp kısımlarına geldi. 4 cm eninde ve 50 cm boyunda 2 parça kestiniz. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi bu parçaların uçlarını 7 cm işaretleyin.

promosyon Canta 8 Keçeden Promosyon Çanta Yapımı
promosyon Canta 9 Keçeden Promosyon Çanta Yapımı
promosyon Canta 10 Keçeden Promosyon Çanta Yapımı

Daha sonra yukarıda gördüğünüz gibi klips yardımıyla ikiye katlayın ve dikin. Ama işaretlediğiniz 7 cm lik kısmı ikiye katlamayın.

Ters desen ayağı #1, düz dikiş #1, dikiş uzunluğu 3 (iğne sağ son konuma hareket ettirilir). Aşağıdaki resimlerde kulpların bitmiş hali vardır.

Kulplarınızın son hali bu şekilde olacaktır.

promosyon canta yapimi 40 Keçeden Promosyon Çanta Yapımı
promosyon canta yapimi 41 Keçeden Promosyon Çanta Yapımı
promosyon canta yapimi 42 Keçeden Promosyon Çanta Yapımı

Sırada kuplarınızı çantanızın üstüne dikmek var. Aşağıdaki resimlerde nasıl yapacağınız var.

Şimdi dikiş çizgileriniz ayarlayın ve cm lerini, duruşunu ayarladığınız kulplarınızı çantanızın üzerine dikin.

Fermuar ayağı #4, düz dikiş #1 ve dikiş uzunluğu 3 olacak şekilde dikin.

promosyon canta yapimi 43 Keçeden Promosyon Çanta Yapımı
promosyon canta yapimi 44 Keçeden Promosyon Çanta Yapımı
promosyon canta yapimi 45 Keçeden Promosyon Çanta Yapımı

Keçe kalın olduğundan dekoratif dikişler yapmak mümkün değil, ama yukarıda gördüğünüz tarzda dikiş yöntemi kullanarak dikebilirsiniz. Bu iki dikişle de çok güzel oldular.

Kulpların dikimi bittikten sonra çantanın kenarlarını birbirine dikmek kalıyor.

Çantayı birbirine klipsleri kullanarak sabitleyin ve dikmeye başlayın.

Dikim işlemi bittikten sonra bu şekilde boşluk kaldığını göreceksiniz.

promosyon canta yapimi 46 Keçeden Promosyon Çanta Yapımı
promosyon canta yapimi 47 Keçeden Promosyon Çanta Yapımı
promosyon canta yapimi 48 Keçeden Promosyon Çanta Yapımı

Klipsleri kullanarak bu şekilde birleştirdikten sonra o kısmı da dıştan dikin. Keçe kalın olduğundan biraz zorlanabilirsiniz ama zorlanmanıza değecek bir sonuçla karşılaşacaksınız.

Artık keçeden promosyon çanta yapımının sonuna geldiniz. Çantanız oldukça güzel oldu değil mi? Aynı zamanda bu çantayı iç cebi olmadan da yapabilirsiniz. Daha basit olacaktır. Yaparken biraz zorlanmış olsanız da sonuç harika olacaktır. Sizde kollarınızı sıvayıp kendinize keçeden promosyon çanta yapmaya ne dersiniz?

Eğer keçeden promosyon çanta yapıp satmayı düşünüyorsanız marka baskınızı Emrah Lazer olarak biz yapıyoruz ve size kolaylık sağlıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir