Genel

Keçeden Terlik Yapımı

DIY Önerileri: Keçeden Terlik Yapımı

Keçeden terlik yapmak aklınıza gelmiş miydi hiç? Genel olarak keçenin birçok kullanım alanı olmasına rağmen bizler ayaklarımızın rahat etmesi amacıyla ayakkabılarımızın taban kısmına yerleştiririz. Keçe tabanlık hem sağlıklı hem de hesaplıdır. Dahası kış günlerinde ayaklarımızı sıcak tutarken aynı zamanda rahat etmesine yardımcı olur. Ayrıca keçe, terlik yapımında da birçok firmanın tercih ettiği bir üründür. Bizde bu yazımızda evde keçeden terlik yapımı hakkında sizlere birkaç bilgi vereceğiz.

Önce sizlere biraz keçeden bahsedelim.

Keçe nedir ve hangi alanlarda kullanılır?

renkli kece al

Keçe; neme ve ısıya dayanıklı, uzun ömürlü kullanıma uygun, kolay deforme olmayan, tüm yüzeyleri kullanılabilen bir malzeme olarak bilinmektedir. Bizim için ise en bilindik ürünler olarak keçeli kalem ve keçe ayakkabı tabanı aklımıza gelir. Bununla birlikte otomotiv endüstrisinden giysi ve çadırlara, müzik aletlerine, mobilya ve ev yapımına kadar birçok kullanım alanına sahiptir. Müzik aletlerinde, titreşimleri azaltmak için tercih ederken, otomotiv endüstrisinde kullanıldığında da, iç paneller arasındaki titreşimleri azaltmaya yarar. Moda olarak şapkalar, ceketler, detaylar ve süslemeler, yastıklar, çanta, cüzdan ayakkabı ve diğer giyim eşyaları için kullanılır. Şekil vermek için özel kalıpları vardır. Resimler çerçevelendiğinde, resim ile çerçeve arasına yerleştirilir, böylece çerçeve resme zarar veremez.

Ayakkabılarda ise önemli bir yer tutmaktadır. Örnek olarak yün keçe tabanlık giyerken, diğer malzemeden yapılmış tabanlıklara kıyasla düz olmayan zeminlerde yürürken darbe kuvvetini de azaltırlar. Yün tabanlıklar, ayağınızın şekline doğal olarak uyum sağladıklarından yürüyüş gibi açık hava etkinlikleri için veya ayakta durmamız gereken uzun günler için ideal ayakkabı aksesuarıdır.

Keçe, bilinen en eski tekstil ürünlerinden biri olarak kabul edilir. Birçok hayvandan elde edilen yünlerin (koyun, tiftik keçisi, lama, deve, tavşan vb.) su, sabun ve ısı yardımıyla oluşturulan alkali bir ortamda liflerin birbiri arasına girmesi ile oluşur. Ayrıca çok eski bir ürün olduğu için ilk olarak ne zaman kullanılmaya başladığı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Her alanda kullanılabildiği için günümüzde de birçok yerde karşımıza çıkmaktadır. Son zamanlarda hediyelik eşya üretiminde ve birçok sanatçının çalışmalarında tercih ettiği görülmektedir.

Şimdi gelelim evimizde keçeden terlik yapımı nasıl olur sorusuna.

siyah kece

Öncelikle ev yapımı keçe terliklerinizin nasıl olması gerektiği konusunda pinterest üzerinden keçeden terlik örneklerini inceleyin ya da kendiniz tasarlayın ve gerekli malzemelerin olup olmadığını kontrol edin. Eğer ihtiyaç duyduğunuz malzemeler var ise keçeden terliğinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Keçeyi hazır taban olarak temin edebileceğiniz gibi düz bir tarzda kumaşçılardan da elde edebilirsiniz.

Keçeden Terlik İçin Malzemeler

  • 1 çift Keçe taban veya keçe parçası
  • Makas
  • İşaret için kalem
  • Eski kullandığınız bir terlik (ölçü almak için)
  • Bir parça kumaş (deri veya kadife olabilir)
  • İğne, iplik
  • Varsa dikiş makinesi

Keçe tabanı ayak ölçünüzden daha büyük olması işinizi kolaylaştıracaktır.

Keçeden terliğinizi yapmaya başlayalım.

  • Kumaşı kullandığınız eski terliğinizin ölçüsüne uygun olarak kesin. Dikme işlemi yapacağınız için pay bırakmayı unutmayın.
  • Keçe tabanı ayağınızın ölçüsüne göre ayarlayın ve kenarlarını tükenmez kalemle işaretleyin.
  • İğne ipliğinizi hazırlayın ve daha önceden kesmiş olduğunuz kuması işaretlediğiniz çizgiler üzerinden dikmeye başlayın.

İşte evinizde kendi keçeden terliğinizi yaptınız.

Bu yöntemle farklı kumaş ve renklerle terliklerinizi tasarlayıp yapabilirisiniz. Eğer daha profesyonel olmasını istiyorsanız dikiş makineniz varsa onu da kullanabilirsiniz. Boş vakitlerinizde fazladan kumaşlarınızı terlik yapımında değerlendirebilir eski eşyalarınızı bu şekilde yeni eşyalara dönüştürebilirsiniz.

1 thoughts on “Keçeden Terlik Yapımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir