Genel

Nonwoven Keçe

nonwoven-kece

Nonwoven keçe bireylerin sıkça merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Keçe Dünyası olarak merakınızı gidermek için bu yazımızı derledik, keyifli okumalar.

Nonwoven keçe temel olarak dokusuz örgüsüz kumaşlar olarak tanımlanmaktadır. Oluşumundan bahsetmek gerekirse hammadde olarak poliester ve polipropilen elyafların iğneleme yöntemi ile birleştirilmesinden meydana gelmektedir. Son derece önemli olan ve kullanımı geniş olan bu ürünler, sıklıkla tercih edilmektedir.

Nonwoven, sıvı çekici, esnek, sıvı itici, yumuşak ve antibakteriyeldir. Bu bağlamda uzun ömürlü kullanıma sahip olduğunu belirtmek gerekmektedir. Her fırsatta kullanılan ve memnun kalınan bu yapılanma, Keçe Dünyası aracılığıyla sizlere sunulmaktadır.

Nonwoven birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Yün olmayan işlem görmüş bütün ürünleri kapsamakla birlikte teknik tekstil ürünleri de bu geniş çerçevenin içerisinde yer almaktadır. Birçok noktada yer lan nonwoven, otomotivden, hobi ve promosyon malzemelerine, dekorasyon amaçlı kullanımlarda, mobilya imalatına kadar birçok yerde kendine yer edinmiştir.

Yukarıda belirtilen özelliklerin yanı sıra değişen kalınlık, renk ve gramajda üretilir ve özel ölçülerde kesilir. Bu durum her kullanıcının ilgi odağı halini almıştır. Genel istek ve talepler doğrultusunda sizler için uygun oranda satışa sunulmaktadır. Keçe Dünyası olarak yer aldığımız bu süreçte tüm işlemlerinizde donanımlı ve kaliteli ürünler üretmekteyiz. Keçe konusunda ön planda yer alan firmamız, asfalt donatılarında, zemin kaplamalarda, Suni çim uygulamalarında, demiryolu ve karayolu çökme önlemede, bahçe ve spor salonu uygulamalarında, havuz akarsu bentleri imalatlarında tüm işlemlerde ilk tercih olmaktadır.

Nonwoven keçe ile detaylı bilgiye erişmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Keçe Dünyası olarak nonwoven, ürünlerimizin ana başlığı olarak tanımlanmaktadır. Bunun yanı sıra piyasaya sunduğumuz keçe ve keçe çeşitlerinden de bahsetmek gerekmelidir.

nonwoven-kece-cesitleri

Keçe Çeşitleri

 

Keçe, yaşam alanlarınıza görmüş olduğunuz birçok ürünün yapılanmasında bulunan muazzam bir üründür. Bu noktada temel olarak elyafların dokunulmadan ancak bir araya getirilerek yoğunlaştırılması sonucu birbirine bastırılması ile oluştuğunu belirtmek gerekmektedir. Nonwoven keçe konusunda detaylı bilgi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Yapılış aşamasında doğal yün elyafının sürtünmeyle uyarıldığı ve nemle harmanlandığı, sürtünme kaynağına doğru 90 derecelik bir açıyla hareket edip daha sonra tekrar uzaklaştığı, ıslak keçe adı verilen bir işlemle yapılır ve günümüzde sıkça kullanılır. Yukarıda da belirtildiği üzere günlük olarak etrafınızda yer alan ürünlerin çoğunun keçe yardımı ile üretildiğini belirtmek gerekmektedir.

Keçenin kalitesinin de uzun kullanıma paralel olarak değişkenlik gösterdiğini belirtmek gerekmektedir. Keçe kalınlığı konusunda bizimle iletişime geçerek detaylı bilgiye erişim sağlayabilirsiniz.

Nonwoven ve keçe kavramından hareketle ilk olarak keçe çeşitlerinden bahsetmek gerecektir. Özellikle piyasada sıkça kullanılan keçe çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Yün Keçe

Yün keçe, yün aracılığıyla elde edilen ve günümüzde sıkça kullanılan çeşitlerden biridir. Kullanım oranının bu denli yüksek olmasının asıl sebebi yün keçelerin kalitesinden kaynaklıdır. Koyun ve yüne sahip olan diğer hayvanların yünlerinden elde edilen bu keçeler insanların üretime dahil ettiği ilk keçe çeşitleri arasında yer almaktadır.

  • Kürk Keçe

Keçe üretimi, geçmişte sıkça üzerinde durulan konulardan birisiydi. Bu bağlamda keçe üretimin de geçmişe dayandığını belirtmek gerekmektedir. Bilindiği üzere keçe üretimi geçmişe dayanmaktadır. Kürk keçe genellikle şapka ve çeşitli giyim ürünlerinin yapılmasında kullanılmaktadır diyebiliriz. Özellikle bazı hayvanların kürklerinden elde edilmesi sebebiyle büyük tepki görmektedir. Bu sebeple günümüzde kullanım oranı son derece azdır.

  • Akrilik Keçe

Akrilik keçe, günümüzde sıkça kullanılan keçe çeşitleri arasında yer almaktadır. Özellikle kalite ve genel özellik bakımından yün keçeye benzetilmektedir. Bu noktada belirtmek gerekir ki akrilik keçeler, normal keçelerin aksine yanıcı bir özelliğe sahiptir. Kullanırken dikkatli olmak son derece önemlidir. Cilt ile doğrudan temas etmesi durumunda tahriş etme ya da rahatsızlık hissi uyandırma gibi bir olumsuz durumu vardır.

Bütün bilgilerde hareketle özenle ve titizlikle yaklaşmanız son derece faydalı olacaktır. Tüm dezavantajları ele alınsa bile sıkça tercih edilmektedir. Özellikle imalat maliyetinin yün keçeye göre çok düşük olması,kullanım oranını arttırmaktadır.

  • Rayon Keçe

Rayon keçe suni ipek keçe olarak da tanımlanmaktadır. Suni ipek keçeler, çeşitli yalıtkanlar ile şekillendirilebilmektedir. Genellikle biyolojik olarak parçalanamayan kirleticiler arasında yer almaktadır.

  • Preslenmiş Keçe

Preslenmiş keçe, günümüzde tercih oranı yüksek olan çeşitlerden biridir. Yapılanmasını ele aldığımızda yün liflerinin su, buhar ve basınç ile bir tabaka üzerinde birleştirilmesiyle elde edilmektedir diyebiliriz.

  • İğneli Keçe

İğneli keçe genellikle sanat ve zanaat uygulamalarında karşımıza çıkan bir çeşittir. Kolay işlenebilen bir yapısı olmasından kaynaklı olarak endüstriyel alanlarda kullanımı sınırlıdır.

  • Dokuma Keçe

Dokuma keçe yine sıklıkla merak edilmektedir. Genel yapısı itibariyle dokunmuş olan bu keçelere ısı, su ve basınç uygulayarak genel görünümü elde edilmektedir.

Nonwoven keçe ile detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir