Genel

Otomotiv Sektöründe Kullanılan Keçe

Otomotiv'de Keçe Kullanımı

Bilinen en eski tekstil ürünü olan keçe, çok kullanışlı bir malzemedir. Keçenin kullanıldığı alanlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz: Keçe, müzik aletlerinde titreşimleri azaltmak için, giysi ve çadırlarda, otomotiv sektöründe ve daha birçok alanda kullanılır. Bu yazımızın içeriğinde Otomotiv sektöründe kullanılan keçe türü hakkında bilgi bahsedeceğiz. Keçe otomobillerin filtrelerinde de kullanılır.

Filtreler, akışkanlar ve kimyasallar ile gösterdikleri uyumluluk nedeniyle çoğunluklu olarak polipropilen ve polyester keçeden üretilirler. Filtre keçesi yapımı sırasında herhangi yapıştırıcı türü, bağlayıcı ya da silikon kullanılmaz.

Otomobil filtrelerinin yararları

Keçe kullanılarak yapılan otomobil filtrelerinin yararlarını aşağıdaki gibi maddeleyebiliriz:

  • Küf, bakteri ve mantar oluşturmaz
  • Organik ve doğallardır
  • İnsan sağlığına ve çevreye zararsızdır
  • Hava geçirir ve nefes alırlar
  • Her türlü iklim koşullarına uygunlar
  • Yumuşak, hafif ve hacimliler
  • Her türlü yıkama ve kuru temizlemeye uygun

Hava filtrelerinin en zor ve kötü koşullarda dahil güvenilir şekilde çalışmaları gerekmektedir. Bu sebepten ek olarak, tozlu ortamlardaki zor koşullarda ön ayırıcı kullanılır. Bir köpük tabakası, bir metal veya plastik örgüden oluşan bu kısmın görevi, akış yönünde destek olmaktır. Çok nemli bölgelerdeyse ayrıca su geçirmeyen keçe malzemeleri ile kaplanmış filtreler, ön filtre görevini üstlenirler.

renkli kece al

Filtrelerin, hava filtrasyonu görevlerinin dışında filtrelerden hava emiş gürültüsünü de azaltmaları da istenir. Örneğin, Ticari araçlarda, geri dönüştürülebilir malzemeden üretilmiş, sağlam, en uygun ağırlıkta olan hava filtre sistemleri kullanılmaktadır. Bu filtreler, çoğunlukla silindirik yapıda tasarlanırlar ve radyal contalar kullanılarak donatılmaktadır. Gün geçtikçe küçülen montaj alanları nedeniyle, son zamanlarda daha düz yapıda olan filtreler kullanılmaktadır. Aynı zamanda filtrelerde bakım ve değişim sırasında özel bir keçe filtrenin temiz tarafını korumak için kullanılır.

SMF filtre kağıtları, kiri alıkoymak için ve küçük bir alanda daha fazla yüzey oluşmasını sağlamak için kıvrımlı bir yapıda tasarlanmıştır. Bu kıvrımların yeterli kadar dengeli değilse, kıvrım deformasyonu oluşur. Basınç farkı bu kıvrımları birbirine çok bastırır ve hava artık çok az veya hiçbir şekilde filtrenin içinden akamaz. Bu durumda filtrasyon kötüleşir ve filtrenin kullanım ömrü kısalır, yakıt tüketimi ve zararlı madde emisyonu artar. Bu nedenle, binek araç hava filtrelerinin kıvrımları çoğunlukla tutkal kullanılarak güçlendirilmektedirler.

Otomobil Keçe Kullanımı

İlk önce selüloz, karmaşık bir yöntemde özel bir reçine kullanılarak emprenye edilir. Bu işlem, kıvrımların daha dengeli bir şekilde kalmasına yardımcı olur ve kıvrım deformasyonunu önler. Sonra sırada ön ısıtma vardır. Bu işlem ile kağıt, kabartma adı ile adlandırılan şekil verme yöntemi için uygun hale getirilir. Bunun ardından kağıt, ihtiyaca uygun olarak katlanır. Bu işlem bittikten sonra, kağıda mekanik dayanıklılık ve kimyasal, termal direnç veren emprenye sertleştirme işlemi gerçekleştirilir.

toptan kece nereden alınır

Filtre keçeleri, kalınlık boyutu mikronla ölçülebilen sentetik liflerden yapılmıştır. Lif ne kadar inceyse ayrıştırma da o kadar iyi olur. Keçeler, tabakalar halinde imal edilmekte ve buradaki yoğunluğu ve inceliği kirli taraftan temiz tarafa doğru artmaktadır. Huni etkisi olarak adlandırılan bu etki, yüksek kir tutma kapasitesini ve aynı anda düşük akış direncini mümkün hale getirmektedir. Çok katmanlı filtre malzemeleri kağıt ve keçe kombinasyonundan oluşmaktadır. Aynı zamanda üretim süreçleri oldukça karmaşıktır ancak geleneksel kağıt filtrelere kıyasla, yaklaşık aynı seviyede ayrıştırma verimliliğinde %40’a varan oranda daha fazla kir tutma kapasitesine sahip olabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir