Genel

Ragle Keçe Nedir Ve Nerede Kullanılır?

ragle keçe

Ragle Keçe Nedir Ve Nerede Kullanılır? Ragle keçe, çoğunlukla açık hava reklam sektöründe folyo, vinil kaplama veya hava boşluklarını almak için kullanılan el aletidir. Plastik ya da keçeden yapılarak folyo yüzeyinde akıcı çalışması istenir. Raglenin folyoyu çizmemesi için de bir kenarında sentetik veya doğal keçe olan çeşitleri de mevcuttur.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ragleler plastikten veya keçeden yapılırlar. Biz bu yazıda keçeden yapılan raglelerden bahsedeceğiz.

Kaliteli Keçeden Yapılan Ragleler Neden Önemlidir?

Kalın keçe fiyatları

Keçeden yapılan ragle ve diğer ragle çeşitleri belirli bir iş üretilmiştir. Folyonun üzerindeki hava kabarcıklarını alarak düzgün bir biçimde kaplanmasını sağlama işine yararlar. Bu sebepten dolayı sahip olduğu özellikler açısından çeşitli farkları vardır.

Folyo ya da araç kaplamanın kolay bir iş olduğunu düşünüyorsanız bu araç gereçlerin önemini anlamak sizin için zor olacaktır. Mesela düz bir cama folyo yapıştırırken bile folyoda hava kabarcığı kalabiliyor. Bu sebeplerden dolayı bir aparat kesinlikle gerekli, peki bu aparat nasıl olmalı?

İlk olarak önemli olan kısım folyo ve folyonun en doğru şekilde kaplanmasıdır. Bu işlemde bize yardım edecek aparatın aşağıdaki maddelerde verdiğimiz süreçlerde işe yarayacak olmasıdır.

 1. Folyoyu Koruması
 2. Fonksiyonel Olması
 3. Hava Kabarcıklarını Giderebilmesi

Aşağıdaki başlık da ragle performanslarından bahsettik bu başlığı da okumalısınız.

Ragle Performansları

Folyo uygulamalarında yukarıda bahsettiğimiz maddelerin dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu işe ragle performansıdır. Hava kabarcıklarının en az enerji kullanılarak, yüksek bir verimlilik ile giderilmesi için yüzeye eşit seviyede basınç uygulanması gerekir. Dolayısıyla plastik cam filmi aracının yüzeye temas eden kenar kısımları düz ve pürüzsüz olmalıdır.

Orta balans noktası bu basınç dengesini sağlamaya yarar. Aracın daha iyi şekilde folyo üzerindeki hava kabarcıklarını giderdiğini görürsünüz.

Ragle de kullanılan keçenin kalitesi de oldukça önem taşımaktadır. Yazımızın alttaki başlığında keçe kalitesinden bahsettik ona da göz atabilirsiniz.

Ragle Keçe Kalitesi

Plastik ham maddesinin yanında kaliteli bir keçe kullanmak işlemin akıcılığı ve fonksiyonelliğini arttırmaktadır. Pratik ve hızlı bir folyo uygulaması için her şekilde kusursuz iş gören keçeye ihtiyaç duyulmaktdır.

Islak folyo uygulamada aniden dağılan, şişen keçeler uzun ömürlü olamaz. Eğer dayanıklı bir rafleniz olmasını istiyorsanız yukarıda bahsettiğimiz özelliklere dikkat etmelisiniz.

Keçenin kalitesini aşağıda verdiğimiz 3 maddeye dikkat ederek anlayabilirsiniz.

 1. Islak Zeminlerde Kullanabilme
 2. Aşınma Süresinin Uzun Olması
 3. Dokusunun Hassas Olması

Yaptığınız işin çeşitliliğine göre bu özelliklerin önemleri daha da ön plana çıkar. Mesela cama minik bir reklam folyosu yapıştıracaksanız suya dayanıklı olması pek de önemli değildir. Fakat lüks bir araç kaplama yapacaksanız raglenin hassas bir dokuya sahip olması oldukça önemlidir.

Tavsiye olacak şekilde tercihinize uygun olacak ragle çeşitlerini aşağıda maddeler şeklinde verdik.

 1. Lüks araç kaplama, detaylara çalışmak ve hassas işler için “ Alcantara Ragle” kullanabilirsiniz.
 2. Ufak çapta folyo yapıştıracaksanız “Plastik Ragle” kullanabilirsiniz.
 3. Tercihiniz doğallıktan yana ise “ Saf Keçe Ragle” kullanabilirsiniz.
 4. Küçük atölye işleriniz ve cam filmleriniz için “Merken Keçeli Ragle” kullanabilirsiniz.
 5. Uzun süreli kullanımlar için ve yıpranmaya, suya dayanıklı olması için “Birken Keçeli Ragle” kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki maddelerden hangi raglenin size uygun olduğuna karar verip ona göre raglenizi alabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yazımızın sonuna geldik raglenin ne olduğundan ve hangi ragleleri ne amaçla kullanıldığından bahsettik. Sizler de kendi işinize uygun ragleleri alabilirsinz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir