Genel

Siyah Kalın Keçe Nedir?

siyah kalin kece Siyah Kalın Keçe Nedir?

Siyah kalın keçe çok eski zamanlardan beri kullanılan tekstil ürünleri arasında yer alır. Bu ürün çeşitli hayvanların yünlerinin sabun, su ve ısı ile oluşturulan alkali ortamda liflerin birbiri arasına girmesi ile meydana gelir. Bunun yanında keçe ürünlerin ilk olarak ne zaman kullanıldığı ile alakalı kesin bir bilgi bulunmaz. Kullanım alanının genişliği nedeniyle günümüzde pek çok alanda kullanılan bir üründür. Özellikle hediyelik eşya yapımında sıklıkla kullanılır.

Keçe, elyafların dokumadan bir araya getirilip yoğunlaştırılması ile üretilir. Doğal ya da sentetik elyaflardan keçe yapımı mümkündür. Doğal yün elyafların sürtünmeyle uyarılması ve nemle yağlandığı ıslak keçe isimli işlemler ile üretilir. Keçe yapım işlemleri dokuma ve eğirme işlemlerinden çok daha eskidir. Bu yöntemin nasıl icat edildiği ile alakalı bir bilgi bulunmaz.

Siyah kalın keçe türleri, sentetik kumaş, kuru ve ıslak keçe olmak üzere üç farklı çeşittir. Sentetik kumaş keçe yünler sıkıştırılma yöntemi ile elde edilir. Özellikle iğne ile hazırlanan süsleme ürünlerinde bu keçeler sıklıkla kullanılır. İğne keçe yöntemi susuz keçe yapma tekniğinin ismidir. Yün lifleri dikenli iğneler ile delinerek birbirine kenetlenmesi ile meydana getirilir. İğnede bulunan dikenler lif üzerinde yer alan pulları yakalayarak birbirlerine bağlanmalarına yardımcı olur.

Islak keçe yönteminde keçe öncelikle sabun suyunda ıslanır ve sonrasında kumaş ile aynı kalınlığa gelinceye kadar ovalama işlemi yapılır. Yün liflerinde küçük pullar bulunur. Su ve sürtünme ile bir basınç uygulanarak pullar açılır ve liflerin birbirine karışması sağlanır. Keçe kuruduğunda lifler birbiri ile karışmış haldedir.

Siyah Keçe

Kumaşlar insan yaşamında önemli bir yere sahiptir. Bu ürünlerin farklı malzemelerden imal edilen çeşitleri bulunur. Siyah kalın keçe de bunlardan biridir. Basit anlatımı ile keçenin liflerden meydana gelen bir kumaş çeşidi olduğu söylenebilir. Başta koyun olmak üzere çeşitli hayvanların yünlerinden ya da polyesterden imal edilen lifler çeşitli işlemlerden geçirilerek keçe elde edilir. Diğer dokuma yöntemlerinin aksine keçeler sıkıştırılarak üretilir. Bu yöntem liflerin birbirleri ile sıkı bir bağ kurmasına yardımcı olur.

Keçe üretimi çok eski dönemlerden beri üretilen bir üründür. Yaşanan teknolojik gelişmelere paralel olarak birtakım değişimler yaşanmıştır. Günümüzde makineleşmenin artması ile birlikte keçe üretiminde daha yenilikçi yöntemler tercih edilir. Makineler ile keçe üretimlerinde de liflerin sıkıştırılması işlemi gerçekleştirilir. Siyah kalın keçe üretimlerinde de bu yöntemler kullanılır.

siyah kalın keçe

Siyah Keçe Nerede Satılır?

Siyah kalın keçe pek çok yerden rahatlıkla satın alınabilecek bir üründür. Kalın keçe ürünler çoğunlukla daha çok endüstriyel alanlarda kullanılır. Siyah kalın keçelerin en çok kullanıldığı alanlardan biri otomotiv sektörüdür. Bu ürünler hem araç zeminlerinin kaplanmasında hem de birtakım parçaların izole edilmesinde tercih edilir. Bunun yanında ev ve depo gibi alanlarda zemin kaplama amacıyla da kalın keçe ürünler kullanılabilir.

Keçe ürünlerin kullanım alanlarının artması keçe imalatı ve satışı yapan firmalarında artmasını sağlamıştır. Kaliteli ve uzun süre kullanılacak keçe satın almak için doğru satıcıların tercih edilmesi son derece önemlidir. Yüksek kaliteli siyah kalın keçe ürünlerin toptan ve perakende satışını yapan yerlerden bu ürünlerin satın alınması mümkündür.

Siyah Keçe Fiyatları

Siyah kalın keçe fiyatları ürünlerin kalitesine bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu ürünler çanta yapımı, süsleme, magnet yapımı gibi farklı alanlarda kullanılabilirler. Bunların dışında dekoratif amaçlı kullanımlar, runner Amerikan servis yapımı, halı altı yalıtımı, araç içi kaplama, araç koltuk arkası organizer yapımı gibi alanlarda kullanılabilir.

Sıcak silikon veya uhu, tutkal gibi yapıştırıcılar kullanılarak istenen yere kolay bir şekilde yapıştırılması mümkündür. Siyah kalın keçe birinci kalite ürünlerin fiyatları daha maliyetlidir. Bu ürünlerin ılık suda yıkanma özelliği de bulunur.

Toptan Siyah Keçe

Siyah kalın keçe eski zamanlardan beri kullanılan ürünler arasında yer alır. Doğal içerikli olması bu ürünü diğer kumaşlardan ayıran en önemli özelliktir. Pek çok alanda rahat bir şekilde kullanılabilme özelliği bulunur. Isıya ve suya dayanıklı olması nedeniyle uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilir. Toptan keçe alımı çok daha uygun olduğundan günümüzde imalat için bu ürünler tercih edilir.

Farklı çeşit alanlarda kullanılabilen keçe ürünleri farklı kumaşlara oranla daha organik ve dayanıklı olması ile tercih edilir. Yapımı yoğun bir emek ve işçilik gerektirir. Doğal içerikli olması nedeniyle insanlara zarar verme gibi bir özelliği bulunmaz. Moda, hobi ve hediyelik eşya gibi farklı alanlarda kullanılabilir. Bunun yanında sanayi, mobilya, yalıtım gibi alanlarda da sıklıkla kullanılır. Kullanımı çok çeşitli olduğu için bu ürünün kullanım oranı oldukça fazladır. Günümüzde keçeden yapılan ürünler son derece popülerdir. Bu sebeple keçe kullanımında kaliteli ürünlerin tercih edilmesine özen gösterilmelidir.

Siyah Kalın Keçe

Siyah kalın keçe aksesuar yapımında sıklıkla kullanılan ürünler arasında yer alır. Kalın keçeden yapılan ürünleri satın alabileceğiniz gibi bu ürünler ile çanta, magnet, aksesuar da yapabilirsiniz. Siyah keçeden çanta yapmak isteyenlerin öncelikle bir ölçü çıkarması ve buna uygun şekilde üretime başlaması gerekir.

Keçe kirlenmesi en zor kumaş çeşitlerinden biridir. Bu özelliği bakımından da son derece avantajlıdır. Fakat zaman zaman keçelerin yıkanması gereksinimleri olabilir. Bu gibi durumlarda keçelerin hassas bir şekilde yıkanması son derece önemlidir. Keçelerin makinede yıkanması çok fazla arzu edilen bir durum değildir. Bu ürünlerin elde yıkanması keçe ömrünün uzun olması ve malzemelerin zarar görmemesi açısından son derece önemlidir. Bunun yanında keçe temizliğinde kullanılacak suyun ılık olmasına da dikkat edilmelidir.

Çok sıcak su keçelerin yapısının bozulmasına ve bazı özelliklerini kaybetmesine neden olur. Keçe temizliğinde kimyasal malzemeler ya da sert deterjanlar kullanılmamalıdır. Bu ürünler keçelerin zarar görmesine neden olur. Keçenin ılık suda ve hafif deterjanlar ile yıkanmasına özen gösterilmelidir. Keçeler yıkandıktan sonra mutlaka asılarak kurutulmalıdır.

10 mm Siyah Keçe

Kalın keçeler günümüzde pek çok alanda rahat bir şekilde kullanılabildiği için tercih edilen ürünlerdir. Kalın keçeler dayanıklı yapıda olması ile dikkat çeker. Pek çok kumaş türünün ömrünü tamamladığı sürelerde keçelerde sadece küçük yıpranma durumları söz konusu olur. Keçe ürünlerin işlenmesinin kolay olması da bu ürünlerin pek çok alanda kullanımına imkân tanır. Keçe anti bakteriyel bir yapıda sahiptir. Bu sayede özellikle iç ortamlarda hijyen sağlaması bakımından tercih edilir.

Kalın keçenin en önemli özelliklerinden biri de anti alerjik olmasıdır. Bazı araştırmalara göre radyasyona karşı dirençli olduğu da ortaya çıkmıştır. Bu nedenle yalıtım, otomotiv sektörü gibi çeşitli alanlarda da rahatlıkla kullanılır. Keçe kumaşlar farklı kumaş türleri ile kıyaslandığında çok daha düşük maliyetli olmaları nedeniyle de tercih edilir.

10 mm Kalın Keçe Nereden Alınır?

Türkiye’de keçe genellikle hobi amaçlı kullanılan ürünlerdir. Tuhafiye, butik gibi yerlerden alınabileceği gibi internet üzerinden de alınabilir. Toptan rulo şeklinde ya da perakende olarak bu ürünleri satın alabilirsiniz. Keçeden ürün yapanların renk tonunda değişiklik yaşamaması adına bu ürünleri toptan olarak satın alması daha doğru olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir