Genel

Fitilik Keçe Nedir Nerelerde Kullanılır

Fitilik keçe nedir nerelerde kullanılır?

Hazır giyimde hoşunuza giden birçok ürün satın alır ancak bu ürünlerin nasıl dikildiği ve hangi yöntemler ile oluşturulduğunu bilmeyiz. Bizlere şık ve rahat bir görünüm sunan birçok farklı kıyafetlerde veya tekstil ürünlerinde kullanılması zorunlu olan malzemelerden biri de dolgu malzemeleridir. Pantolon parçalarında ve yakalarda gömlek manşetlerinde montların iç astarlarında farklı boyut ve kalınlıklarda dolgu malzemeleri kullanılıyor. Kıyafetlere istenilen sertliği ve düzgün görünümü sağlayan kumaşa kalite kazandıran bu dolgu malzemeleri sertlik ve yumuşaklığa göre farklı tekstil ürünlerinde tercih ediliyor. Bugün sizlere bu dolgu malzemelerinden biri olan fitilik keçe kullanımından bahsedeceğiz.

ham yun keçe fiyatlari

Fitilik Keçe Nerelerde Kullanılır?

Fitillik sentetik elyaflardan üretilen keçeler genellikle kırlent, koltuk örtüsü ve kazak, hırka, yelek gibi kıyafetlerde kullanılan kırkyamada kullanılır. Aynı zamanda yatak örtüsü, çanta, seccade gibi çalışmalarda astarla kumaş arasına dolgu malzemesi olarak fitilik keçe konarak kalın, yumuşak ve daha düzgün bir oluşturulur. Terziler tarafından ceket, palto dikiminde kullanılır. Beyaz ve kokusuz olan birinci kalite ürün olan filitik keçe kullanım alanlarına göre farklı gramajlarda tercih edebilirsiniz.

Yumuşaklık ve kalınlık sağlayan bir dolgu malzemesi olarak kullanılan fitilik yapışkan değildir. Ürettiğimiz keçelerimiz kanserojen madde içermez. Bakteri, mantar ve küf oluşturmaz. Yıkamaya uygun ve uzun ömürlüdür.

Tekstil alanının dışında seramik üreticileri tarafından makine filtresi, iplik üretiminde kullanılan fitil ve cer makinalarında şerit olarak kullanılıyor.

Fitilik Keçe Nasıl Üretilir?

Elyafların birbirine bastırılması oluşan keçeler doğal veya sentetik elyaftan üretiyoruz. Yapay olarak elde edilen elyaflara veya yünlere yoğun ısı ve basınç altında yağ, sabun gibi katkı malzemeleri eklenerek birbirine iyice kenetlenir ve çeşitli işlemler sonrasında keçe elde ediliyor.  Keçe elde edilmeden önce elyafların veya yünlerin yumuşatılması işlemi gerçekleşiyor. Yumuşatılan elyaflar birbirinden ayrılarak keçe üretimine hazır hale gelir.  Bir sonraki adımda düz bir zemine yerleştirilen elyaflar ılık su ile ıslatılır ve kalıplarla rulo şeklinde sarılır. Rulo şeklinde sarılan keçelere basınç uygulanır. Uygulanan basınç ile birbirine kenetlenirler böylece keçe meydana gelir.  Elde edilen keçeler pişirilerek kurutuluyor. Kullanıma hazır hale getirilir.

Dikkatinizi çekebilir: Keçe Nasıl Üretilir?

Yün keçelerimizin haricinde saf standart polyester elyaflar veya 1. kalite petlerden geri dönüştürülerek elde edilen standart elyaf hammaddelerden ürettiğimiz keçeler ile oluşturduğumuz birçok farklı ürün çeşitlerimiz ile siz değerli müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Ürünlerimiz başlıca otomotiv, beyaz eşya, inşaat-yalıtım, filtre, hazır giyim, kapitone, ev tekstili, dekorasyon-hobi, halı, mobilya, yatak, suni deri, ayakkabı-terlik, hijyen ve medikal gibi çeşitli sektörlerde kullanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir