Genel

Kaliteli Keçe Kumaşı Nasıl Seçilir?

kaliteli keçe kumaşı seçimi

Kaliteli keçe kumaşlarının rulo haliKeçe çoğunlukla giyimde kullanılan bir tekstil malzemesi olmakla beraber başka alanlarda da kullanılmaktadır. Yün ve kürk dahil olmak üzere birçok çeşit doğal elyaflardan veya suni ipek ve akrilik gibi yapay liflerden yapılabilir. Aslında keçe yüzyıllardır kullanılmaktadır. Hatta kesin bir bilgi olmasa da bazen keçenin ilk tekstil malzemesi olduğu söylenir. Yine de insanlar tarafından bilinen en eski tekstildir. Hatta birçok kültürde keçenin oluşumu ile alakalı efsaneler hala vardır. Keçe ve keçe kumaşı ile bilgi verdiğimize göre artık kaliteli keçe kumaşı nasıl seçilir sorusuna geçebiliriz. Belki de hemen hemen hepimiz bir kez de olsa keçe ile bir şeyler yapmıştır. Mesela ben de çanta yapmıştım. Keçeden Çanta Yapımı yazımızdan nasıl yaptığıma erişebilirsiniz.

Keçeler hemen hemen her şekilde, boyutta, kalitede olurlar. Keçe seçme konusunda önemli olan bir konu ise keçe ile ne yapacağımızdır. Keçe ile ne yapacağımıza karar verirsek bize uygun olan keçeyi seçmek daha kolay olur.

Bilindiği üzere keçeyi pek çok farklı proje için kullanabiliriz. Çocuklar için el işlerinden el sanatlarına, ev dekorundan aksesuarlara ve giyime kadar pek çok yerde kullanabilir ve güzel işler çıkarabiliriz. Ama bize en uygun keçe kumaşını seçmek tahmin ettiğimizden daha zor olabilir. Herhangi bir kumaş mağazasında ya da zanaat tedarik mağazasında binlerce seçenek göreceksiniz. Ne olursa olsun yapmak istediğiniz şeyin güzel olmasını istiyorsunuzdur, zaten hangimiz yaptığı şeylerin çok güzel olmasını istemez ki?  Keçe ile yaptığımız şeylerin güzel olması için özellikle üst düzeyde kaliteli kumaş seçmeliyiz. Maalesef keçe malzemelerinin hepsi aynı değil ve bu özelik kaliteleri için de geçerlidir. Peki, etrafımızda birçok farklı seçenek varken hangi keçe en iyisi nerden bilebiliriz ki? Kaliteli keçe kumaşı seçebilmek için keçe kumaşının kaliteli olduğunu nasıl anlayacağımızı bilmeliyiz. Bunun için de kaliteli keçe kumaşı nasıl anlaşılır adlı başlığımıza geçelim.

Kaliteli Keçe Kumaşı Nasıl Anlaşılır?

Bu durum çoğunlukla keçenin türü ile alakalıdır. Üstte de söylediğim gibi yapacağımız şeye bağlı olarak keçe seçmeliyiz. Perakende satış noktalarından temin edilen keçelerin çoğu akrilik veya yün keçelerdir. Akrilik keçeler ya da parıltılı keçeler el işleri, süsleme gibi el sanatları içerene projeler için uygundur. Bu gibi keçeler çok kaba ve yuvarlanmaya dayanamayacaktır, bu sebepten dolayı yumuşak oyuncaklar ve çok fazla işleme gerektirecek projeler yapıyorsanız yün keçe tercih etmeniz sizin için oldukça önemlidir.

Yün keçelerin içeriğinde çoğunlukla %20-%35 yün bulunur ve daha güçlü daha sağlam el işleri için uygundur. Yün keçe ile size çok yakışacak çantalar, şapkalar yapabilirsiniz. Eminim ki çok güzel olacaktır. Yani kısacası çoğunlukla size uygun keçe kaliteli keçe olabilir. Yine de keçe ile alakalı bazı önemli maddeler söyleyebilirim:

kece fiyatlari en ucuz

 • Keçe kolay kolay çözülmez, bu sebeple dikişi bitirmeye gerek yok.
 • Keçe oldukça kararlıdır ve dikilmesi zor değildir.
 • Keçeler buhardan zarar görebilirler o yüzden pek buhara yaklaştırmanızı pek tavsiye etmiyorum.
 • Keçe oldukça dayanıklıdır ancak keçeyi çok zorlarsanız yırtabilirsiniz, aynı zamanda yırtarsanız kolay kolay tamir edemeyebilirsiniz. Bu yüzden keçeyi çok zorlamamak gerekir.

Keçe Kullanım Alanları Nelerdir?

kece sapka

Keçenin en çok tercih edilen tekstil malzemesi olmasının sebebi, keçenin hayal gücünün sınırları kadar farklı üretimler yapabilmeye elverişli olmasıdır. Bu yüzden keçe bizi içine çeken bir dünya gibidir. Aynı zamanda keçe dayanıklı, renkli, çalışması çok zor olmayan ve fiyatı da uygun olan bir malzemedir. Böyle bir malzeme ile ne gibi şeyler yapabiliriz diye sorguladığınızı fark ediyorum ve sizlere hemen bazı öneriler söylüyorum:

 • Keçelerden çok tatlı ve minnoş saç tokaları yapmaya ne dersiniz bence kesin denemeliyiz.
 • Güzel ve süslü bir kalem kutusuna kim hayır der ki, kendi hayal gücümüzle yaptığımız bir kalem kutusu ne kadar da güzel olur değil mi?
 • Kukla gösterisine ne dersiniz? Kuklalarımız keçeden ve tam da parmaklarımıza göre olsa çok güzel parmak kuklalar yapabiliriz. Bence çok yakışacaktır ve eğlenceli olacaktır. Kesin denemeliyiz.
 • Tişörtlerimize ya da pantolonlarımıza renkli cepler yapabiliriz. Üstüne de istediğimiz şekli çizebiliriz, çok şirin bir detay olabilir.
 • Çanta yapmak çok eğlenceli olmaz mı? Kendi istediğin çantayı kendin yaparsın.
 • Keçe ile cüzdan yapabiliriz, paralarımız için istediğimiz büyüklükte bir cüzdan.
 • Telefon, tablet ya da bilgisayarımıza kılıf yapmaya ne dersiniz? Hem korur hem de kendi tasarladığımız kılıfı kullanırız.
 • Oyuncaklar hemen hemen her çocuk için çok önemlidir, keçeden oyuncaklara ne dersiniz? Mesela çok güzel meyve ve sebze oyuncakları yapabiliriz.

Keçe ile yapılacak bir sürü şey var, aslında dönüp bir hayal gücümüze bakmalıyız, eminim ki hepimizin eşsiz fikirleri vardır. Bu eşsiz fikirleri keçe ile birleştirmeye ne dersiniz?

1 thoughts on “Kaliteli Keçe Kumaşı Nasıl Seçilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir