blog

Keçeden Çanta Yapımı Adım Adım Rehber

keceden canta modelleri

İnsanlar tarafından kullanılan en eski kumaş türlerinden biri olan keçe, günümüzde de çeşitli amaçlarla kullanılıyor. İşlenmesinin kolay olmasının yanı sıra pek çok avantajı bulunan keçeler, tekstil sektörünün yanı sıra el becerilerinin geliştirilebilmesi için çeşitli aksesuarların yapımında da ön plana çıkıyor.

Keçeden çanta yapımı bu aksesuarlar arasında ayrıcalıklı bir yer tutuyor. Yapımının kolay olması ve keçe çantaların kullanışlı olması, bireylerin hobi olarak da keçeden yapılan çanta modelleri konusunda istekli olmalarına neden oluyor. Esasında keçeden çanta yapmak oldukça kolay bir işlem. Bunun için gerekli malzemelerin tam olarak temin edilmesi ve sistemli bir çalışma yapılması yeterli. Ancak gözünüz korkmasın sizin için hazırladığımız adım adım keçeden kolay çanta yapımı rehberimiz ile zevkinize uygun keçe çantanıza sahip olabileceksiniz. O halde başlayalım.

Keçeyle Çanta Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

kece canta

Keçeden çanta yapımı için kullanacağınız malzemeler, yapmak istediğiniz çantanın türüne göre değişiklik gösterebiliyor. Normal bir keçe çanta hazırlamak istiyorsanız her şeyden önce uygun kalınlıkta bir keçeye sahip olmanız gerekiyor. İşte gerekli malzeme listesi;

 • 35 cm uzunluğunda 2 mm kalınlığında kalın keçe (İsteğe göre 3 mm kalın keçe de tercih edilebilir.)
 • Etamin ipi,
 • Dış süslemeler için 1 mm kalınlığında renkli ince keçe çeşitleri,
 • Dış süslemeler için dilediğiniz boncuk veya aksesuarlar
 • Silikon yapıştırıcı

Özellikle işlemelerin yapılabilmesinde sağladığı kolaylık nedeniyle etamin ipini tavsiye ederiz. Keçeden kesilen motiflerin çanta üzerine daha iyi sabitlenmesi ve ayrıca kullanılması planlanan boncuk türü aksesuarların tutturulması için de güçlü bir yapıştırıcı bulundurulması gerekiyor. Bu işlem için genellikle sıcak silikon tercih ediliyor. Son olarak da kalıp çıkarma işlemi için cetvel ve keçe üzerinde yazı yazabileceğiniz bir tükenmez kalemi hazır bulundurun.

Keçeden Çanta Yapımı

Bahsedilen malzemeler hazırlandıktan sonra keçeden çanta yapmak için aşağıdaki süreçlerin takip edilmesi gerekiyor:

kece canta susleme keceden canta susleme

 • Kalıp Çıkarma: Keçe kullanarak çanta yapmak isteyenler, ilk olarak çantanın boyutuna karar vermeli ve buna ölçüler doğrultusunda keçe üzerinde kalıp çıkarmalı. Keçeden yuvarlak çanta yapımı kare ya da dikdörtgen çantalara göre daha zor olduğu için, başlangıç aşamasında çok tavsiye edilmiyor. Kalıbın kalem yardımı ile keçe üzerine çizilmesi ve sonrasında da makas ile kesilerek çıkarılması gerekiyor.
 • Birleştirme: Kalıp çıkarma işlemiyle elde edilen kalıplar, etamin ipi ile birbirlerine dikilmeli. Bu noktada uçların tam denk gelmesi ve dikiş işleminin estetik şekilde yapılması önem arz ediyor.
 • Kol Takma: Kalıplar birbirleriyle birleştirildikten ve çantanın ana iskeleti ortaya çıktıktan sonra sıra geldi çanta kollarını takmaya. Bu aşamada kolların aynı boyda olmaları ve dikişe karşılıklı olarak aynı noktadan başlamaya özen göstermeniz gerekiyor.
 • Süsleme: Çantanın yapımı tamamlandıktan sonra renkli keçelerden çıkarılan küçük motifler ya da boncuklar ile çanta süslenmesi son aşamayı oluşturuyor. Süsleme konusunda yapabilecekleriniz sizin hayal gücünüzle sınırlı. Bu noktada yün keçeden süsler yapabileceğiniz gibi keçe figürleri kullanarak da benzersiz keçeden çantalar yapabilirsiniz.

İşte bu kadar! Keçeden çantanız artık hazır.

4 thoughts on “Keçeden Çanta Yapımı Adım Adım Rehber

 1. Ayşe A. dedi ki:

  Harika fikirler. Emeğinize sağlık…

  1. Emrah Kayaa dedi ki:

   tesekkur ederiz.

  1. Emrah Kayaa dedi ki:

   yorumunuz icin tesekkur ederiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir