blog

Keçe Malzemeleri Nelerdir?

kece malzemeleri

Keçe malzemeleri nelerdir? Hobi olarak keçeden ürünler yapmayı düşünüyorsanız keçe malzemeleri listemize göz atmadan alışverişe çıkmayın. Hobiler ve el sanatları yüzyıllar boyunca insanların boş zamanlarını daha iyi geçirmelerini, el becerilerini geliştirmelerini ve gelir elde etmelerini sağlamıştır. İnsanların çok eski çağlardan beri kullandıkları keçe kumaşlar, günümüzde de hem tekstil sektöründe hem de hobi amacıyla çeşitli şekillerde kullanılmaktadır.

Özellikle Covid-19 salgını nedeniyle son birkaç yıldır evde daha fazla zaman geçirmek zorunda kalan bireyler, bu süreçte çeşitli hobilere yöneldi. Bu hobiler arasında ise keçe sanatının ayrıcalıklı bir yer tuttuğunu söylesek abartmış olmayız. Keçe Dünyası olarak bu yazımızda keçe malzemeleri nelerdir, neye ihtiyacınız var sorularınızın yanıtlarını sizler için hazırladık. Piyasada gerek internet ortamında gerekse el sanatları satış mağazalarında kolayca ve uygun maliyetli alınabilecek keçe sanatı malzemeleri için okumaya devam edin.

Keçe Malzemeleri Nelerdir | Hangisi Ne İşe Yarar?

El becerilerini konuşturarak keçe sanatı ile estetik ve kullanışlı ürünler ortaya koymak isteyenlerin, öncelikle keçe için gerekli malzemeler listesi yapması gerekiyor. Keçe, bu listenin başında yer alıyor. Ancak bu noktada keçelerin farklı kalite ve niteliklere sahip olduğunun unutulmaması gerekiyor. Bu yüzden de yapılmak istenilen ürüne uygun keçe türünün iyi seçilmesi dikkat gerektiriyor. Eğer ince veya kalın keçe kullanacaksanız alınacak keçenin düz şerit şeklinde olması önemlidir.

Yün keçe | İnce keçe |kalın keçe

yun kece

Yapmayı düşündüğünüz ürüne göre ince, kalın veya yün keçeye ihtiyacınız olacak. Yapmak istediğiniz ürünü ve renklerini alışveriş yapmadan önce belirlemeniz size kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca yapmak istediğiniz üründe ne kadar keçe kullanacağınızı önceden hesap etmenizi tavsiye ederiz. Böylelikle keçenin yetmediği durumlarda sonradan alacağınız keçede aynı renk olsa bile ton farklılıkları yaşayabilirsiniz.

Keçe İğnesi

kece ignesi

Yün keçe kullanarak yapacağınız işlemlerde keçe liflerinin birbirine geçmesi için en az 1 tane keçe iğnesine sahip olmanız gerekli.

Çoklu iğne aparatı

coklu kece igneleri

Geniş yüzeylerde çalışma yapmayı planlıyorsanız çoklu keçe iğne aparatı kullanmanızın işinizi daha kısa sürede yapmanıza olanak sağlayacağını hemen belirtelim.

İpucu: Çoklu iğne aparatını kullanırken daima dik kullanmaya özen gösterin. Aksi takdirde aparat içindeki tüm iğneler kırılabilir.

Keçe fırçası

Geniş yüzey çalışmalarda bir diğer önemli malzeme ise keçe fırçası. Ancak bu iş için ekstra bütçe ayırmak istemezseniz sert bir sünger de işinizi görecektir. Eski kanepeden çıkan sert sünger bile bu konuda yeterlidir.

İpucu: Bu süngeri mobilya yenileme işi yapan dükkanlardan da rica edebilirsiniz. Sadece yüzeye yapışan keçe yünlerini kolayca toplamak için üzerine bir kılıf kapatmanızı tavsiye ederiz.

Keçe makası

İnce  veya kalın keçe ile bir işlem yapacaksanız makas da keçe hobi malzemeleri listesinde yer alıyor.

İpucu: Yapılacak ürünlerin taslağının keçe üzerine çizilebilmesi için de tükenmez ya da keçeli kalemi hazır etmeyi unutmayın.

Yapıştırıcı

Keçe malzemeleri arasında yapıştırıcı da önemli bir yer tutuyor. Genellikle süsleme için kullanılacak boncuk türü malzemelerin keçe üzerine yapıştırılması amacıyla kullanılan yapıştırıcılardan, bazı noktalarda dikişi desteklemek için de yararlanılabiliyor. Dikişten söz etmişken dikiş iğnesi ile ipliğin de unutulmaması gerekiyor. Şerit keçeden kesilen kalıpların birleştirilmesi ya da keçeden yapılan motiflerin ana çalışma üzerine sabitlenebilmesi için dikiş işlemine başvuruluyor.

Keçe Figürleri

Yaptığınız keçe el işlerine hazır keçe figürleri ekleyerek onları benzersiz sanat eserlerine çevirmeye ne dersiniz? Üstelik dilerseniz keçe figürlerini kendiniz yapabilir dilerseniz çoklu alımlar için mağazamızdan sipariş verebilirsiniz.

Keçe Sanatı Malzemeleri Hangi Keçe Hangi Üründe Kullanılır?

Keçe sanatı yapmak isteyenlerin tercih edebilecekleri çeşitli keçe türleri bulunuyor. Keçelerin sınıflandırmaları genellikle sahip oldukları özelliklere ya da kalınlıklarına göre değişiklik gösteriyor. Kıyafetler için keçe desenleri, bardak altlıkları ve keçe süslemeleri yapmak mümkün. Bu ürünlerin yapımında özellikle ince keçe kullanımı ön plana çıkıyor. İnce keçelerin kolay işlenebilmesi, bu hususta tercih edilmelerinin en temel nedenini oluşturuyor. Diğer bir keçe türü ise kalın keçeler. Çanta, cüzdan ya da kalemlik gibi ürünlerin yapımında ise kalın keçe tercih ediliyor. Kalın keçenin dayanıklı yapısı, bu malzemeden imal edilecek ürünlerin uzun yıllar kullanılabilmesini mümkün kılıyor. Hem kalın hem de ince keçeler için değişik renk seçenekleri bulunuyor. Keçe hobi malzemeleri için renk seçimi tamamen bireylerin tercihlerine kalıyor. Ayrıca yapışkanlı keçeler de keçe çeşitlerinden biri olarak keçe sanatında sıklıkla kullanılıyor. Tek yüzü yapışkanlı olan bu keçeler, kayganlığı ortadan kaldırmak istendiği durumlarda tercih ediliyor. Keçeden başka neler yapılır daha fazla fikre mi ihtiyacınız var? O halde keçeden neler yapılır yazımız tam size göre.

siyah kece

Keçe Dünyası, keçe çeşitlerini toptan olarak keçe sanatçılarının kullanımına sunuyor. Dilerseniz siz de ürünlerimizi toptan olarak temin edebilir ve yapmak istediğiniz ürüne en uygun keçeyi kolayca temin edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir