Genel

Keçeden Tabanlık Yapımı

Ayaklarımız bedenimizin en çok çalışan organlarından biridir. Evde, işte, gezerken, dururken hemen hemen yaptığımız her şeyde tüm hayatımızın önemli bir parçasıdır. Bu yüzden ayaklarımızın rahatlığı için ayakkabı kullanımı çok önemlidir. Dahası ayakkabı ile birlikte ayakkabının tabanı da çok büyük önem içermektedir.

Günümüzde birçok taban türü vardır, lakin bunların arasında en hesaplısı ve sağlıklısı keçedir. Genel olarak keçeyi ayaklarımız rahat etsin diye ayakkabılarımızın taban kısmına yerleştiririz. Dahası kış günlerinde ayaklarımızı hem sıcak tutar hem de rahat etmesine yardımcı olur. Yün tabanlık giyerken, diğer malzemeden yapılmış tabanlıklara kıyasla düz olmayan zeminlerde yürürken darbe kuvvetini de azaltabilirler. Yün tabanlıklar, ayağınızın şekline doğal olarak uyum sağladıklarından yürüyüş gibi açık hava etkinlikleri için veya ayakta durmamız gereken uzun günler için ideal ayakkabı aksesuarıdır. İşte bu yazımızda keçeden tabanlık yapımı hakkında sizlere birkaç bilgi vereceğiz.

Ama önce sizlere biraz yün keçeden bahsedelim.

Bilinen en eski tekstil ürünlerinden biri olan yün keçeler birçok hayvandan elde edilen yünlerin su, sabun ve ısı yardımıyla oluşturulan alkali bir ortamda liflerin birbiri arasına girmesi ile oluşur. Keçeler neme ve ısıya dayanıklıdır. Uzun ömürlü, kolay deforme olmayan ve tüm yüzeyleri kullanılabilir. Bizim için ise en bilindik ürünler olarak keçeli kalem ve keçe ayakkabı tabanı aklımıza gelir.

Şimdi gelelim evimizde yün keçe tabanlık nasıl yapılır sorusuna.

Öncelikle keçe tabanlığınızın nasıl olması gerektiğini ve gerekli malzemelerin olup olmadığını kontrol edin. Eğer ihtiyaç duyduğunuz malzemeler var ise keçeden tabanlık yapmaya başlayabilirsiniz. Birçok keçe türü olduğu için ayağınıza göre en uygun ayakkabı keçesini seçmeye özen gösterin.

Malzemeler

Keçeden tabanlık yapımı : malzeme listesi

  • Keçe
  • Makas
  • İşaret için kalem
  • Hali hazırda kullandığınız bir ayakkabı tabanı (ölçü almak için)

Keçeyi ayakkabı tabanı ölçünüzden daha büyük olmayacak şekilde keserseniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Haydi, tabanlığı yapmaya başlayalım.

  • Keçeyi kullandığınız ayakkabı tabanının altına yerleştirin ve kenarlarından ölçerek uygun bir şekilde işaretleyin.

Keçeden tabanlık yapımı : ayakkabı tabanı keçe üzerinde işaretleniyor

  • Keçeyi ölçüsüne göre işaretlediğiniz yerden başlayarak kesin.

Keçeden tabanlık yapımı : Keçe üstüne işaretlenen ayakkabı tabanı kesiliyor.

  • Son olarak kestiğiniz keçeyi ayakkabınızın tabanına yerleştirin.

Keçeden tabanlık yapımı : Oluşturulan tabanlık ayakkabı tabanı yerleştiriliyor.

İşte evinizde kendi yün keçe tabanlığınızı yaptınız.

Keçe Taban Patik

Ayakkabılarınız tabanı eskidikçe konforu azalır. Bu yöntemle tabanlığınız eskidiğinde tekrar tabanlık yapıp ayakkabınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Keçeden tabanlık yapımı nasıl olur sorusuna cevap verdiğimize göre vaktiniz olduğunda birden fazla keçe tabanlık yapıp kenarda hazır tutabilirsiniz.

Ayaklarımız her zaman sağlığımızın bir parçasıdır.  Eğer onlara iyi bakarsak onlarda bizi her yere taşır. Daha önceki yazımızda keçeden terlik yaparak sıcak tuttuğumuz ayaklarımıza şimdi de tabanlık yaptık.

Her daim sağlıklı olmanız dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir