Genel

Silgilik Keçe Nedir Tahta Silgi Nasıl Yapılır

silgilik keçe tahta silgisi

Okullarda, ofislerde ve birçok farklı yerlerde kullanılan tahta silgileri nasıl üretiliyor? Bu yazımızda tahta silgisi yapımında da kullanıldığını ve çok amaçlı kullanılan keçeden yapılan tahta silgilerinin nasıl temizlendiğini anlatacağız. Tahta silgilerin altında mürekkebi veya tebeşir izini gideren keçeler bulunur. Bu keçelere silgilik keçe denir. Bu yazımızda silgilik keçelerle ilgili merak edilen konulara değineceğiz.

  • Tahta Silgisi Hangi Maddeden Yapılır?
  • Nerelerde Kullanılır?
  • Kara Tahta Neyle Temizlenir?
  • Keçeli Tahta Silgisi Nasıl Temizlenir?
    toptan kece nereden alınır

Yukarıda bahsettiğimiz maddelere geçmeden önce silgilik keçe nedir sorusuna cevap verelim. Silgilik keçe genelde yazı tahtasında kullanılan silgileri yapmak için kullanılan keçe türüdür. Bu keçe orta sertliktedir ve mürekkebi veya tebeşir tozunu içine hapsedebilir. Tahta silgisinin hangi maddeden yapıldığını aşağıda anlattık.

Dikkatinizi Çekebilir: Silgilik Keçe Üretimmi

Tahta Silgisi Hangi Maddeden Yapılır?

Eski dönemlerden beri tahta silgisi yapımında çoğunlukla keçe tercih edilir. Temizlemeye yarayan tarafı keçe kullanılarak, tutacakları ve sırt desteği sert materyaller veya mıknatıslar kullanılarak üretilen silgiler çoğunlukla klasik tasarımdadır. Ergonomik oluşu ile satışlardaki popülerliğini korumaya devam eder.

Silgilik Keçe Nerelerde Kullanılır?

Tahta silgileri genelde okullarda kullanıldığı düşünülse de eğitimin olduğu her alanda kullanılabilir. Evde, okulda, hastanede, kursta odasında tahta veya cam bulunan her mekanda tahta silgisi kullanılır. Farklı kumaşlardan üretilen silgiler veya silgi niyetine kullanılan eşyaların uzun vadede verdiği zararı en aza indirger. Selpak tüketimi, gerçekten iyi temizlemeyen ve görüntü kirliliği oluşturan bezler yerine tahta silgileri tercih ediliyor. Daha iyi temizlediği için hem de maliyeti az olduğu için, tahta kullanılan yerlerde tahtayı temizlemek için çoğunlukla keçeden yapılan tahta silgileri kullanılır.

Kara Tahta Neyle Temizlenir?

Artık pek çok yerde tercih edilmeyen kara tahtalar da beyaz tahtalar gibi keçeden yapılan silgiler ile temizlenirler.

Keçeli Tahta Silgisi Nasıl Temizlenir?

Keçe temizlenmesi zor bir kumaş türüdür. Keçeyi temizlemeden önce ona zarar vermeden temizleyecek bir solüsyon hazırlayabilirsiniz. Bu solüsyonu 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı ve 1 bardak soğuk su karışımı hazırlamalısınız. Eğer solüsyona koyduğunuz deterjan ve su az gelirse daha fazla ekleyebilirsiniz. Sonra da keçeyi karışıma batırın ve iyice ıslanana kadar bekletin. Daha sonra fazla ıslaklığı kuru bir bezle alın ve keçeyi kuruması için düz bir zemine koyun. Ama direkt güneş ışığı alan bir yere koymayın. Güneş ışığının direkt olarak keçeye vurması keçeye zarar verir.

Silgilik keçe ile ilgili yazımızın sonuna geldik eğer sizin de keçeden silgileriniz varsa yukarıda anlattığımız şekilde temizleyebilirsiniz. Aynı zamanda tahta silgisi yapmak için gereken malzemeleri aldığınız zaman kendi tahta silginizi kendiniz de yapabilirsiniz. Hatta bunun maliyeti de oldukça az olacaktır. Unutmayın! Yanlışlar düzeltilmek için vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir